Vastagbéltükrözés

A kolonoszkópia a vastagbél (és a vékonybél utolsó szakaszának, azaz a csípőbélnek vagy ileumnak) endoszkópos vizsgálati módszere. Az eljárás során a végbélnyíláson keresztül egy endoszkópot, egy saját fényforással rendelkező hajlékony csövet vezetnek a vastagbélbe, melynek végén egy kamera található. A műszer alkalmas szöveti mintavételre (biopszia), illetve polipok eltávolítására is. A kamera segítségével sokszoros nagyításban, egy monitoron jól látható módon vizsgálható a bél nyálkahártyája, valamint kisebb beavatkozások (biopszia, polip eltávolítás) is könnyen elvégezhetők.

Mikor szükséges a vastagbéltükrözés?

A vastagbéltükrözést (kolonoszkópia) a gasztroenterológiai vizsgálatot követően az alábbi panaszok, tünetek esetén rendelheti el a szakorvos:

  •  hasi fájdalom
  •  véres széklet, illetve pozitív széklet vértesztet követően
  •  tartós szorulás
  •  hasmenés
  •  székelési habitus megváltozása
  •  gyulladásos bélbetegség (colitis ulcerosa, Crohn betegség, fekélyes vastagbélgyulladás) gyanúja
  •  illetve vastagbélrák szűrővizsgálat részeként.

A vizsgálat során a diagnosztika mellett terápiás beavatkozás is történhet (polip-eltávolítás, vérzéscsillapítás, biopsziás mintavétel a szövettani vizsgálathoz).

Hogyan zajlik a kolonoszkópia?

A tükrözés során a páciens a bal oldalára fekszik felhúzott lábakkal. A vizsgálat alatt, az orvos utasítására, asszisztensi segítséggel a hátára, esetleg jobb oldalra, illetve ritkán hasra is kell fordulnia a páciensnek.

Az eszközt csúszást elősegítő zselével kenjük be, majd óvatosan a végbélbe vezetjük. A vizsgálat során a bélnyílást levegő befújásával, illetve időnként víz bejuttatásával feltágítjuk.

A vizsgálat alatt az eszköz által provokált székelési ingert, a befújt levegő miatt has puffadást, hasi görcsöket, a beleket borító hashártyalemezek feszülése miatt hasi fájdalmat érezhet a páciens. Azon pácienseknél, ahol hasi műtétek összenövéseket okoztak, ezek a panaszok gyakrabban jelentkeznek.

A gyógyszeres előkészítés szédülést, hányingert, hányást, csuklást okozhat. A vizsgálat befejezését követően a páciens azonnal leletet kap, amennyiben szövettani mintavétel is történt, annak eredménye 1-2 hét múlva várható. Ha terápiás beavatkozás is történt, ennek kockázatától függően intézeti megfigyelés is szükséges lehet.

A vizsgálat során szövődményként bélátfúródás, a polip eltávolításának helyén vérzés jelentkezhet. Ez utóbbi általában endoszkópos úton ellátható, előbbi műtétet igényel.

A vastagbéltükrözés után

A vastagbéltükrözést általában bódításban végezzük, bódító-fájdalomcsillapító injekció segítségével. Ezt követően rövid megfigyelés, pihenés szükséges.

A bódító injekció alkalmazása miatt a páciens szigorúan csak kísérővel távozhat, illetve ebben az esetben gépkocsit is tilos vezetni.

A kolonoszkópiát követően a beteg otthonában a szokásos módon lehet táplálkozni, de további néhány órás pihenés és sok folyadék fogyasztása javasolt, kerülje a megerőltető tevékenységeket. Amennyiben orvosától nem kap más javaslatot, akkor a megszokott napi tevékenység 6-12 órával később már végezhető.



Tisztelt Ügyfeleink,

tájékoztatjuk Önöket, hogy Klinikáink augusztus 20-án és 21-én zárva tartanak.

Üdvözlettel:
​Medicover
close-link





Tisztelt Ügyfeleink,

tájékoztatjuk Önöket, hogy Klinikáink augusztus 20-án és 21-én zárva tartanak.

Üdvözlettel:
​Medicover
close-link